Огляд, статті
Якою має бути участь місцевого самоврядування у транскордонному співробітництві: тези з Конгресових слухань

10415 червня відбулися Конгресові слухання з питань розвитку транскордонного співробітництва, законодавчого унормування участі місцевого самоврядування у транскордонному співробітництві.

Організував обговорення Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України у співпраці із Закарпатською військовою адміністрацією та ГО «ДІЙСНО».

«Сьогодні ми вислухали представників регіонів та експертів, які мають досвід у реалізації проектів транскордонного співробітництва. Їхні пропозиції мають бути враховані у новому законопроекті, над яким зараз працює група народних депутатів. Важливо, що від усіх представників обласних адміністрацій ми почули про їхнє прагнення допомагати громадам у налагоджені міжнародних партнерств і реалізації проектів та програм транскордонного співробітництва, про бажання координувати, підтримувати, а не керувати. І це та зміна парадигми діяльності держадміністрацій, якої ми прагнули ще на самому початку децентралізації», - сказав керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України В’ячеслав Негода.

Голова Палати регіонів Конгресу, голова Закарпатської ОВА Віктор Микита зазначив:105

«З початком війни громади змушені були на власний розсуд вибудовувати свою транскордонну діяльність. Настав час внести певну ясність. Добре, що зокрема і для цього у парламенті створений підкомітет з питань співробітництва територіальних громад та регіонів. Наша задача - впорядкувати роботу громад, районів, областей щодо налагодження взаємовідносин і отримання допомоги від країн, які нас підтримують. Зрозуміло, що під час війни така співпраця збільшилася в кілька разів, але чіткого реєстру і процедур немає, тому державі важко убезпечити громади від небажаних рішень, допомогти з налагодженням партнерств. Сподіваюся, законопроект, який сьогодні презентують, вирішить більшість існуючих у цій сфері питань».

 Голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко зокрема сказав:

«З самого початку війни ми працюємо у тісній співпраці з обласною адміністрацією. І така співпраця має бути в усіх регіонах, бо якщо ми між собою не можемо порозумітися, то міжнародні партнери нас точно не зрозуміють. Налагоджуючи транскордонну співпрацю, ми показуємо європейцям, що ми здатні ефективно використовувати додаткові можливості, які вони створюють, надаючи нам підтримку».

Він також висловив думку, що державний орган, який акцептуватиме угоди про міжнародні партнерства, має бути, але він не повинен обмежувати свободу діяльності органів місцевого самоврядування. Також, на його думку, важливо реєструвати усі угоди про партнерство, щоб громади і регіони бачили, які європейські регіони чи муніципалітети мають партнерів в Україні, а які – ще ні. Це допоможе «не стукати всім в одні двері».  

106Директор департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації Роман Шепеляк висловив думку, що державні адміністрації не повинні впливати на проекти міжнародної співпраці, які подають органи місцевого самоврядування.

«Ми можемо допомогти їм оформити грантову заявку, знайти партнера, але свої потреби вони мають визначати самі», - сказав він.

Цю думку підтримала і голова Харківська обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко.

«Громади мають відчувати підтримку, а не думати, що хтось зазіхає на їхні повноваження», - вважає вона.

Також під час заходу звучали думки про необхідність передбачити співфінансування проектів і програм транскордонного співробітництва з державного бюджету.

Звернули учасники слухань увагу і на те, що проектною діяльністю мають бути охоплені усі регіони України, а не лише ті, що межують з європейськими країнами.

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення участі місцевого самоврядування у транскордонному співробітництві» презентував Олександр Аліксійчук, народний депутат, голова підкомітету з питань співробітництва територіальних громад та регіонів Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

«Від моменту повномасштабного вторгнення рівень взаємодії між нашою державою та іншими країнами значно зросла. Але здебільшого вона фокусується на допомозі переміщеним особам або гуманітарній допомозі. В той же час кількість проектів, які б могли розвивати економіку регіонів та країн, створювати додану вартість, прямує до нуля. Саме тому ми плануємо допомогти громадам, регіонам підсилити транскордонну взаємодію через удосконалення законодавчого підґрунтя», - сказав народний депутат.

За його словами, в законопроекті, зокрема, визначається механізм реєстрації об’єднань, які реалізовуватимуть проекти співробітництва, механізм погодження угод про співпрацю, передбачається виділення коштів окремою стрічкою на конкурс проектів транскордонного співробітництва, чітко прописується роль обласних адміністрацій тощо.

Крім того, як зазначив Олександр Аліксійчук, законопроект передбачає можливість неприкордонним областям брати участь у співпраці: створювати нові проекти і долучатися до існуючих.

«Цим законопроектом ми не обмежуємо, не припиняємо і не перешкоджаємо, а внормовуємо участь органів місцевого самоврядування або органів державної влади у процесі формування транскордонного співробітництва. Від представників областей ми чуємо, що більшість проблем, з якими вони стикаються у цій сфері, законопроект вирішує», - сказав народний депутат.

Ознайомитися з текстом законопроекту можна за посиланням.

У свою чергу, експерт з питань регіонального розвитку Юрій Третяк вважає, що треба розширити предмет регулювання законопроекту і, крім транскордонного співробітництва, ввести поняття «міжтериторіальне співробітництво», яке включатиме в себе міжрегіональне, міжмуніципальне та транснаціональне.

«Також необхідно врахувати нове європейське законодавство, щоб максимально відповідати вимогам ЄС. Щодо фінансування, на нашу думку, програма транскордонного та міжтериторіального співробітництва має бути не окремою програмою, а складовою плану заходів з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку. Тоді буде можливість фінансувати її в тому числі і з Державного фонду регіонального розвитку».

Послухати виступи усіх учасників Конгресових слухань можна у відеозапису за посиланням.

Джерело


 

Мінрегіон зацікавлений у зміцненні співпраці з Республікою Польща у сфері транскордонного співробітництва

ukrpolРеспубліка Польща є одним з важливих партнерів України у регіональному розвитку, зокрема, у сфері міжрегіонального та транскордонного співробітництва. Так, наразі Мінрегіон готується до проведення чергового 16-го засідання Спільної Українсько-Польської Координаційної Міжурядової Ради з питань міжрегіонального співробітництва, яке відбудеться 4-5 листопада 2021 року у м. Варшава Республіки Польща.

«Республіка Польща послідовно підтримує впровадження ключових реформ в Україні, зокрема, регіональної політики та децентралізації. Саме тому спільна робота української та польської Сторін у межах Ради, визначення спільних пріоритетів та планів на майбутнє є дуже важливою», – наголосив заступник Міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря.

Зазначимо, під час 16-го засідання планується обговорити питання щодо: 

– діяльності Комісій, утворених у складі Ради; 

– реалізації Договору між Урядом України та Урядом Республіки Польща з надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги; 

– співробітництва Сторін в межах чинних Програм Європейського інструменту сусідства; 

– майбутніх перспектив у рамках нового фінансового інструменту «Сусідство, розвиток і міжнародне співробітництво» (NDICI)» тощо.  

Крім того, Сторонами опрацьовується можливість підписання міжрегіональних угод між адміністративно-територіальними одиницями України та Республіки Польща для активізації співпраці країн щодо міжрегіонального та транскордонного співробітництва. 

Нагадаємо, раніше Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов наголосив, що ключовим завданням нової регіональної політики є стимулювання економічного розвитку регіонів.

Довідково

Спільна Українсько-Польська Координаційна Міжурядова Рада з питань міжрегіонального  співробітництва була створена відповідно до статті 6 Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Польща про міжрегіональне співробітництво від 24.05.1993. Перше засідання Ради відбулась 25.01.1996,  під час якої було прийнято Статут Ради та сформовано Комісії.

Джерело


 

Мінрегіон розробив проєкт нової редакції закону про транскордонне співробітництво

cbsdfdsУ Мінрегіоні розпочалось громадське обговорення проєкту Закону України «Про транскордонне співробітництво» (у новій редакції). Документ передбачає низку змін у правових, організаційних, фінансових та інших засадах розвитку транскордонного співробітництва України.

Серед основних змін, що пропонуються:

  • реалізовувати і розвивати транскордонне співробітництво зможуть усі регіони;
  • визначаються види та механізми розвитку транскордонного співробітництва;
  • запроваджується положення щодо розробки регіональних програм розвитку транскордонного співробітництва;
  • узгоджуються державні та регіональні стратегічні пріоритети у сфері транскордонного співробітництва;
  • розширюються повноваження центральних органів виконавчої влади та суб’єктів транскордонного співробітництва;
  • забезпечується фінансова підтримка реалізації заходів та проєктів.

Реалізація цього законопроєкту дозволить створити сприятливі умови для ефективної співпраці всіх суб’єктів та учасників транскордонного співробітництва України, а також посилить соціально-економічний розвиток регіонів.

Зауваження та пропозиції до проєкту закону «Про транскордонне співробітництво» приймаються на адреси електронної пошти: SuprunenkoLa@minregion.gov.ua та DalievskaTA@minregion.gov.ua  до 28 червня 2021 року.

Джерело


 

Уряд затвердив Державну програму розвитку транскордонного співробітництва на 2021-2027 роки

cbsdfdsНа засіданні Уряд ухвалив постанову «Про затвердження Державної програми розвитку транскордонного співробітництва на 2021-2027 роки, яка була розроблена Мінрегіоном на виконання Закону України «Про транскордонне співробітництво».  У межах Плану дій Уряду на 2021 рік розроблення та подання КМУ нової редакції проєкту Закону України «Про транскордонне співробітництво» – важливе завдання для Мінрегіону.

«Державна програма розвитку транскордонного співробітництва на 2021-2027 роки – це стратегічний документ, який визначає вектор розвитку транскордонного співробітництва на найближчі роки. Це сигнал для наших сусідів та партнерів, що наші дії системні та ефективні. Адже зміцнення добросусідських відносин та поглиблення транскордонного співробітництва є актуальним для України, особливо в умовах поточних викликів і зовнішніх загроз та з урахуванням європейського руху нашої держави», – наголошує Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Програма окреслює цілі та пріоритети, містить конкретні шляхи і способи розв’язання проблем, план заходів, джерела фінансування визначає відповідальних виконавців цих заходів.

Її реалізація має продовжити формувати позитивний міжнародний імідж нашої країни, вирішити проблеми диспропорції у соціально-економічному розвитку регіонів України, підвищити рівень зайнятості населення регіонів України, сприяти приросту експорту та імпорту товарів та послуг, покращити екологію, сприяти залученню фінансування для реалізації транскордонних проєктів та створенню нових органів транскордонного співробітництва.

У документі визначено пріоритетні напрями розвитку транскордонного співробітництва на період до 2027 року, серед яких:

  • реалізація в Україні Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону та Дунайської транснаціональної програми;
  • реалізація проєктів (програм), що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, а також програм прикордонного співробітництва у рамках Європейського територіального співробітництва на 2021-2027 рр. в рамках фінансового інструменту «Сусідство, розвиток і міжнародне співробітництво» (NDICI);
  • розвиток прикордонної інфраструктури гірських територій Карпат; 
  • розвиток інституційної спроможності суб’єктів та учасників транскордонного співробітництва (асоціацій органів місцевого самоврядування, громадських організацій, європейських об’єднань територіального співробітництва та інших форм транскордонного співробітництва).

Найближчим часом також передбачається проведення конкурсного відбору проєктів транскордонного співробітництва, яким може надаватися державна фінансова підтримка. 

Джерело


 

Уряд прийняв рішення закрити пункт пропуску «Нові Яриловичі»

1000_545_1540490878-9738Кабінет Міністрів України підтримав закриття пункту пропуску на кордоні з Білоруссю в Чернігівській області «Нові Яриловичі».

Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

За відповідне рішення проголосували сьогодні, 16 вересня, під час засідання Уряду.

Такі обмежувальні заходи впроваджені через поширення коронавірусної хвороби.

 

 

Джерело


 

1 2 3 4 5 6 7 ...15 16 >