Міністри закордонних справ України, Грузії та Молдови направили Високому представнику Європейського Союзу, віцепрезиденту Європейської Комісії Жозепу Боррелю, комісару ЄС з питань сусідства і розширення Оліверу Варгеї та міністрам закордонних справ держав-членів ЄС лист про спільне стратегічне бачення подальшого розвитку Східного партнерства.
Дмитро Кулеба, Давід Залкаліані та Ауреліу Чокой переконані, що Східне партнерство має належним чином враховувати європейські прагнення України, Грузії та Молдови та запровадити амбітний підхід для поглиблення їхньої інтеграції з ЄС.
“Відкриття нових горизонтів співпраці для найбільш зацікавлених та відданих європейському вектору розвитку держав-партнерів сприятиме їх тіснішому політичному, економічному та секторальному зближенню з ЄС. Адаптація Східного партнерства до нових реалій та потреб його держав-учасниць необхідна для зміцнення трансформаційного потенціалу цієї ініціативи та стабільності у регіоні”, — наголосили міністри у спільному листі.
Україна, Грузія та Молдова окреслили свої пріоритети у рамках Східного партнерства, які включають інтеграцію до Внутрішнього ринку ЄС, зближення з ЄС у сферах транспорту, енергетики, цифрового ринку, зеленої економіки, охорони здоров’я та посилення безпекової співпраці.
Міністри повідомили про намір посилити координацію з підготовки до саміту Східного партнерства у 2021 році та формування нового пакету його завдань та цілей.
Глави МЗС наголосили, що диференційований підхід України, Грузії та Молдови не заперечує відданості цілісності та інклюзивності Східного партнерства, визнання важливого стратегічного значення ініціативи для усіх шести держав-учасниць та регіону у цілому.
У листі підкреслюється, що досягнення трьох держав на євроінтеграційному шляху слугуватимуть орієнтиром для інших Східних партнерів.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба взяв участь у відеозустрічі у форматі «Тріо асоційованих партнерів ЄС» із міністрами закордонних справ Грузії Давідом Залкаліані та Молдови Ауреліу Чокоєм.
Міністри скоординували спільні підходи України, Грузії та Молдови у рамках підготовки цьогорічного 6-го Саміту ініціативи ЄС «Східне партнерство».
Учасники зустрічі відзначили єдність трьох асоційованих з ЄС держав у баченні стратегічного майбутнього «Східного партнерства» та наявність багатьох сфер спільного інтересу у контексті інтеграції України, Грузії і Молдови з ЄС.
«Важливо, що три наших держави говорять з Європейським Союзом одним голосом, який набагато сильніший, ніж голос кожного поодинці. «Східне партнерство» має бути інструментом, який сприяє реалізації європейських прагнень наших держав, Асоційованого Тріо найбільш амбітних східних партнерів ЄС», — наголосив Дмитро Кулеба.
Глави зовнішньополітичних відомств підтвердили налаштованість спільно працювати над розвитком ініціативи поглиблених діалогів у форматі «ЄС + асоційовані партнери» на основі принципу диференціації, зокрема у сферах імплементації поглиблених і всеохоплюючих зон вільної торгівлі та секторального зближення з ЄС.
Керівники МЗС погодилися, що інтеграція до Внутрішнього ринку ЄС та перспектива поширення «чотирьох європейських свобод» для зацікавлених і підготовлених держав-партнерів мали б стати амбітними стратегічними цілями у рамках «Східного партнерства».
Дмитро Кулеба, Давід Залкаліані та Ауреліу Чокой спільно підкреслили важливість розвитку безпекового виміру співробітництва у рамках «Східного партнерства», з огляду на наявні загрози і виклики для суверенітету і територіальної цілісності Східних партнерів.
Довідково
«Східне партнерство» — ініціатива ЄС, яка продовжує східний напрям Європейської політики сусідства — була започаткована 2009 року. До неї увійшли Україна, Грузія, Молдова, Вірменія, Азербайджан і Білорусь.
Рішення про проведення у 2021 році Шостого саміту ініціативи ЄС «Східне партнерство» було ухвалено за результатами відеоконференції лідерів «Східного партнерства» у червні 2020 року. Очікується, що на саміті буде узгоджений новий пакет очікуваних досягнень у рамках «Східного партнерства» на наступні роки.
Інституції Європейського Союзу започатковують широкі та інклюзивні структуровані консультації щодо майбутнього стратегічного напряму Східного партнерства.
За останнє десятиріччя посилена співпраця між ЄС, його країнами-членами та Азербайджаном, Білоруссю, Вірменією, Грузією, Республікою Молдовою та Україною в рамках Східного партнерства підтвердила, що вона є взаємовигідною, а також принесла конкретні результати для громадян.
У рамках спільного порядку денного реформ «20 ключових завдань на період до 2020 року» було успішно досягнуто ключового прогресу в роботі над розбудовою сильніших економік, сильнішого урядування, сильнішої сполученості та сильніших суспільств. 10-ту річницю ініціативи відзначили проведенням конференції високого рівня, що відбулася 14 травня. Під час конференції Президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер розпочав дискусії з приводу майбутнього Східного партнерства.
У такий спосіб Європейська Рада доручила Європейській Комісії та Європейській службі зовнішньої дії представити пропозиції щодо майбутнього Східного партнерства. Задля того, щоби партнерство залишалося актуальним та інклюзивним, Європейська Комісія та Європейська служба зовнішньої дії запрошують ключові зацікавлені сторони поділитися своїми думками щодо засад нової майбутньої політики після 2020 року.
Це можуть зробити країни-члени та країни Східного партнерства (уряди, парламенти, місцеві та регіональні органи влади); міжнародні організації; міжнародні фінансові установи; громадянське суспільство; бізнесовий та приватний сектор; науковці; аналітичні центри; молодь; медіа та інші стейкхолдери.
Усі охочі можуть залишити свої пропозиції на вебсайті до 31 жовтня 2019 року. Протягом цього періоду у країнах-партнерах та Євросоюзі проходитимуть спеціалізовані консультаційні заходи.
На основі цих пропозицій буде підготовлено документ, який окреслює нові запропоновані рамки для Східного партнерства після 2020 року.
Україну та Грузію визнали лідерами з-поміж шести країн Східного Партнерства за показниками демократичних реформ та євроінтеграції.
Про це повідомляє кореспондент DW, посилаючись на дані "Індексу "Східного партнерства-2017", який представив Форум громадянського суспільства "Східного партнерства" у Брюсселі.
Зокрема, Україна лідирує за показником зближення з ЄС (індекс 0,73). Друге місце у цьому вимірі посіла Вірменія (0,66), третє — Молдова (0,65), за ними йдуть Грузія (0,64), Азербайджан (0,56) та Білорусь (0,52).
"Цей вимір демонструє, наскільки демократія відповідає міжнародним стандартам, як впроваджуються норми ЄС і наскільки країн досягають цілей сталого розвитку. За двома першими аспектами Україна також лідирує. А ось у сталому розвитку вона на третьому місці після Азербайджану та Білорусі", — зазначили в DW.
Другий вимір оцінює зв’язки країн Східного Партнерства з ЄС (зв'язки між урядами, в економіці та серед громадян).
"Тут на першому місці Грузія та Молдова — індекс 0,71. Далі йдуть Україна (0,66), Вірменія (0,50), Азербайджан (0,47) та Білорусь (0,45). При цьому Україна аж на четвертому місці за зв'язками між громадян", — повідомили в DW.
У виданні зазначили, що представники Форуму громадянського суспільства пояснюють це в першу чергу приблизно однаковою кількістю стипендій для студенських і наукових обмінів, яких Україна отримує майже стільки ж, скільки значно менші за кількістю населення Молдова та Грузія.
Довідково:
Східне партнерство – зовнішньополітична ініціатива Європейського Союзу, яка поширюється на шість східноєвропейських сусідів Євросоюзу – Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну.
Ініціативу формально започатковано на Празькому установчому саміті Східного партнерства 7 травня 2009 р.
Східне партнерство передбачає можливість оновлення договірно-правової бази відносин ЄС зі східними сусідами шляхом заміни чинних угод про партнерство та співробітництво на угоди про асоціацію, створення поглиблених та всеохоплюючих зон вільної торгівлі (ЗВТ), лібералізацію візового режиму між ЄС та державами-партнерами тощо.
В рамках реалізації Проекту «Активізація малого та середнього бізнесу в прикордонних регіонах України-Білорусі» по Програмі транскордонного співробітництва країн Східного партнерства (EaPTC), що фінансується за рахунок Європейського союзу, Славутицьким міським фондом підтримки підприємництва та Славутицьким виконавчим комітетом, 6 грудня 2018 року в приміщенні Білоруського торгово-економічного університету споживчої кооперації було організовано та проведено ІІІ Міжсекторальне засідання: житлово-комунальне господарство та інформаційні технології.
Метою заходу було – налагодити конструктивний та прозорий діалог між бізнесом України та Білорусі.
Засідання відвідали начальник управління енергетики та комунального господарства Чернігівської обласної державної адміністрації - Андрій Ярош, віце-президент Чернігівської торгово-промислової палати України – Лариса Циган, доктор економічних наук, професор, ректор УО «Білоруський торгово-економічний університет споживчої кооперації» - Світлана Лебедєва, провідний фахівець Гомельского відділення Білоруської торгово-промислової палати – Марина Насенко, експерти і партнери проекту та представники малого та середнього бізнесу України та Білорусі.
Під час зустрічі були обговорені питання щодо розвитку і вдосконалення житлово-комунального господарства в Республіці Білорусь, особливості здійснення прав власності в багатоквартирних будинках, в продовженні комунальної реформи України, розвиток IT бізнесу в малих містах та презентовані інформаційні програми в сфері ЖКГ: ІПС Еталон в допомогу ЖКГ Республіки Білорусь.
Окрім того, представники бізнесу мали змогу відвідати Гомельський Технопарк та комунальні підприємства, які здійснюють свою діяльність в сфері житлово-комунального господарства, а саме: КУП «Спецкоммунтранс» та «Красная гвоздика».
Такі зустрічі – є майданчиками для спілкування підприємців, де кожен може знайти собі партнера або презентувати свій досвід та успіх власного підприємства.
В рамках цього проекту, 13-14 грудня 2018 р. в м. Прилуках буде проведено міжсекторальне засідання: сільське господарство.
За додатковою інформацією щодо участі у засіданні або пошуку потенційних партнерів, Ви можете звертатись до Славутицького міського фонду підтримки підприємництва за телефоном: 04579 – 278-75, +38066 887 34 92, e-mail: sfpp@ukr.net.
28 - 29 січня 2019 року відбудеться фінальна Конференція «Потенціал та можливості транскордонного співробітництва» в м. Чернігів в готельно-ресторанному комплексі «RIVERSIDE» (м. Чернігів, вул. Шевченка, 103-а).
Метою Конференції є демонстрація результатів реалізації міжнародного Грантового проекту в Україні та Білорусі, спрямованого на встановлення, розвиток транскордонного співробітництва в прикордонних містах України та Білорусі.
В рамках Конференції будуть проведені Презентації центрів транскордонного співробітництва, порталу для підприємців, обмін досвідом реалізації Грантових проектів (успіхи, проблеми, перешкоди), дискусійні майданчики за міжсекторальними напрямками бізнесу (виробництво, ІТ технології, комунальні та транспортні послуги, сільське господарство).
Заплановано участь представників від Європейського Союзу, урядових інституцій, органів місцевого самоврядування, представників малого та середнього бізнесу та засобів масової інформації Київської, Чернігівської, Гомельської та Рівненської областей.
Участь - безкоштовна, реєстрація — обов’язкова https://goo.gl/forms/GY2Zc35UCv7d6dEt2. Після реєстрації вам буде надіслано лист-підтвердження.
Проект Європейського Союзу «Активізація малого та середнього бізнесу в прикордонних регіонах України-Білорусі» со-фінансується за рахунок Європейского Союзу через Німецьке Товариство міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH).
Партнери проекту: Виконавчий комітет Славутицької міської ради, УО «Білоруський торгово-економічний університет споживчої кооперації», Чернігівська регіональна торгово-промислова палата, Славутицький міський фонд підтримки підприємництва, Виконавчий комітет Прилуцької міської ради, Виконавчий комітет Вараської міської ради.
Нагадуємо, що в рамках проекту 06 грудня 2018 р. в м. Гомелі буде проведена міжсекторальна зустріч з комунального господарства та ІТ технологій, в якій візьмуть участь підприємці, які вже працюють або бажають співпрацювати з партнерами із сусідньої країни або вийти на її ринок та представники органів влади.
Для участі у заході необхідно зареєструватись за посиланням:https://goo.gl/forms/cHARJmkXe9KUs0j73
За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном: (045-79) 2-78-75, +380660837509, e-mail: sfpp@ukr.net , cb.sme2017@gmail.com
Проектом "Активізація малого та середнього бізнесу в прикордонних регіонах України-Білорусі" передбачено п’ять спільних секторальних зустрічей в Білорусі і Україні. Участь в них візьмуть підприємці, які вже працюють або бажають співпрацювати з партнерами із сусідньої країни або вийти на її ринок.
За додатковою інформацією щодо участі у міжсекторальних засіданнях, звертайтесь за телефоном: (045-79) 2-78-75, +380660837509 або надсилайте свої пропозиції до співпраці на e-mail: sfpp@ukr.net , cb.sme2017@gmail.com
В рамках реалізації міжнародного проекту «Активізація малого і середнього бізнесу в прикордонних регіонах України-Білорусі» за Програмою територіального співробітництва країн Східного Партнерства Білорусь-Україна, яке фінансується за рахунок Європейського союзу через Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH), відбудеться міжсекторальне засідання: комунальне господарство і IT 06-07 грудня 2018 р. в м.Гомель Республіки Білорусь.
Мета заходу - вибудувати конструктивний і прозорий діалог між бізнесом України та Білорусі.
Участь у заході - безкоштовна.
Реєстрація для участі в ІІІ міжсекторального засіданні відкрито до 03.12.2018 за посиланням: https://goo.gl/forms/UyYXnpRy0hCBIN3e2
Контактна особа:
Ганна Вершигора
+38(066)-0837509
+8(04579) 27875
e-mail: cb.sme2017@gmail.com
27 листопада розпочався тренінг для транскордонних команд, що реалізують спільні проекти в рамках Програми транскордонного співробітництва Білорусь - Україна, який триватиме до 1 грудня 2017 року. Тренінг проходить у Києві. Навчання проходить в два етапи.
29 листопада відбулася найважливіша подія цього заходу - церемонія підписання грантових контрактів. Від Чернігівської області грант отримали Чернігівський національний технологічний університет, Гомельський державний технологічний університет, Центр Доброчин, Деснянське басейнове управління водних ресурсів, ГО АСДЕМО (Гомель) на реалізацію проекту «Транскордонна система гідрометеорологічного та екологічного моніторингу річки Дніпро».Всього 18 транскордонних команд були відібрані для отримання фінансування від Європейського Союзу з метою реалізації проектів, що стосуються спільного вирішення спільних проблем в сусідніх регіонах Білорусі і України.
Учасники навчаться розуміти логіку і структуру проектів ЄС, розподіляти і контролювати бюджетні витрати, правильно здійснювати закупівлі послуг, товарів і робіт, забезпечувати ефективну комунікацію і наочність підтримки ЄС і EaPTC, а також застосовувати норми національного законодавства обох країн в процесі реалізації грантових проектів.
Загальна сума фінансування ЄС за цією Програмою становить 3,3 млн євро.
Детальніше про програму можна дізнатися на офіційному сайті