20 січня вперше з візитом у Чернігові - Голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде. Ця структура давно опікується областю. Зокрема, у фокусі - галузі освіти, медицини та критичної інфраструктури. Про це йшлося на зустрічі за участю начальника ОВА В’ячеслава Чауса, першого заступника голови ОДА Костянтина Мегема та заступниці голови ОДА Жанни Шерстюк.
«Наші пріоритети незмінні – це створити безпечні середовища. Я кажу і про заклади освіти, і про медичні установи, і про заклади соціальної сфери. У фокусі - укриття, логістика й харчування. Багато в чому допомагає ЮНІСЕФ. І до повномасштабного вторгнення, і зараз. Дякую за таку вагому підтримку для області», - сказав В’ячеслав Чаус.
Так, 94 школи у 38 громадах області та 4 ліцеї отримали по 290,5 тисячі гривень від ЮНІСЕФ – це майже 28,5 мільйонів. Кошти виділили на поточний навчальний рік для ремонту харчоблоків та підготовку закладів освіти до зими, зокрема, утеплення приміщень, заміну вікон, закупівлю та встановлення електро- або теплогенеруючого обладнання.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення коштом фонду вдалося облаштувати 50 укриттів та 18 харчоблоків. Відремонтували 12 закладів освіти. ЮНІСЕФ допомагав і з технічним забезпеченням. Протягом 2022-2024 років фонд передав на Чернігівщину 1456 ноутбуків, 177 планшетів та 177 хромбуків. Усе це стало можливим у рамках роботи регіонального офісу міжнародного співробітництва.
«Якщо говорити про галузь освіти, то в області 95% шкіл і ліцеїв мають укриття. На жаль, менше фінансового ресурсу надходило для дошкільних навчальних закладів. Тож, тепер важливо охопити і садочки», - зазначила Жанна Шерстюк.
«Відрадно, щови маєте саме такий підхід до навчання і там, де це можливо, запроваджуєте освіту офлайн. 95% укриттів – це хороший показник. Але я згоден з тим, що уваги до закладів дошкільної освіти має бути більше. Насправді допомога фонду передусім була спрямована на гуманітарне реагування, але наша співпраця тепер – це про соціальну складову, про відновлення і про довготривалу перспективу. Зокрема, це і про ментальне здоров’я - тут також треба більше уваги – наразі пілотуємо такий проєкт на Харківщині», - акцентував Мунір Мамедзаде.
В’ячеслав Чаус подякував за допомогу для Чернігівської обласної дитячої лікарні. Коштом ЮНІСЕФ провели ремонтні роботи у медзакладі та укритті, а також закупили автівки, генератори та медичне обладнання.
Минулоріч у межах спільної програми ЮНІСЕФ та МОЗ України «Турбота з народження вдома» в Ніжині відкрили тренінгово-ресурсний Центр на базі Ніжинського фахового медичного коледжу. Там навчатимуть лікарів та медичних сестер первинної ланки, які будуть здійснювати візити до родин, де виховують малюків від народження до 3 років. Також коледж отримав допомогу від ЮНІСЕФ на суму 680 тисяч гривень.
Серед інших напрямків співпраці – допомога із закупівлею та інсталяцією когенераційних установок у закладах критичної інфраструктури.
«Останній, але не менш важливий напрямок – молодіжна політика. У 6 громадах області - Чернігівській, Куликівській, Менській, Бахмацькій, Ніжинській та Бобровицькій – створили молодіжні простори», - додав Мунір Мамедзаде.
Регіональний офіс міжнародного співробітництва — ініціатива Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що має на меті розвиток взаємодії місцевих та регіональних влад з міжнародними партнерами, які прагнуть співпрацювати на рівні області та територіальної громади.