Українським експортерам під час війни особливо не вистачає фінансових ресурсів, вони потребують кредитної підтримки.
Держава через інструмент Експортно-кредитного агентства вирішує цю проблему, адже виступає гарантом повернення виданих позик на виконання зовнішньоекономічних договорів (ЗЕД), що робить банківські кредити доступнішими для українських експортерів.
Програма доступного фінансування для експортерів під час війни «Кредити на виконання зовнішньоекономічних договорів за спрощеною процедурою» допоможе українським виробникам вийти на нові ринки й стати конкурентними.
Відновлення українського експорту - це сильна конкурентоздатна економіка та притік до держави валютної виручки, що гарантує макроекономічну стабільність і пришвидшує нашу перемогу над агресором.
Норми чинного законодавства, завдяки яким запроваджено програму
- Ухвалення ВРУ змін до Закону України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» щодо забезпечення ефективного функціонування експортно-кредитного агентства України від 22 березня 2022 року.
- Відповідно до Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, затвердженого постановою Правління НБУ від 30.06.2016 року № 351, гарантії/договори страхування Товариства є прийнятним видом забезпечення із коефіцієнтом ліквідності забезпечення 0,85.
- Постановою від 18.03.2022 № 312 Кабінет Міністрів України розширив перелік інструментів, які дозволяють банкам надавати кредити у межах програми «Доступні кредити 5-7-9%», у разі нестачі забезпечення, доповнивши перелік страхуванням експортних кредитів від ЕКА.
Як отримати кредит зі спрощеними вимогами до застави на виконання ЗЕД за спрощеною процедурою?
Уряд максимально спростив взаємодію держави та експортера, забезпечивши видачу страхового покриття в автоматичному режимі після схвалення банком кредитної угоди.
Експортер, який потребує фінансування на виконання зовнішньоекономічного договору, звертається до банку за позикою та надає відповідний пакет документів.
Якщо банк ухвалює рішення видати кредит, ЕКА автоматично страхує позику.
Яка максимальна сума позики за програмою?
- Максимальний ліміт заборгованості на одного позичальника встановлюють індивідуально для кожного банку, але не може бути більше 20 000 000 гривень (в еквіваленті).
- Ліміт заборгованості позичальника не перевищує 85% суми ЗЕД, на виконання якого надається експортні (-й) кредити.
Чи є обмеження щодо терміну страхування?
Термін кредиту до 12 місяців (1 року).
Тип кредиту
Відновлювальна кредитна лінія, невідновлювальна кредитна лінія, стандартний кредит.
Валюта кредиту
USD, EUR, UAH.
Джерела погашення кредиту
- Основне – виручка за ЗЕД, що фінансується у рамках програми.
- Додаткове – виручка від фінансово-господарської діяльності.
Вимоги до позичальника
Позичальник має відповідати таким вимогам:
- Повинен бути українським експортером;
- Термін реєстрації як суб’єкта господарювання перевищує 12 місяців;
- Має досвід зовнішньоекономічної діяльності (наявні надходження валютної виручки за останні 12 місяців);
- Клас відповідно до вимог Постанови НБУ № 351: позичальника-юридичної особи – не гірший, ніж «6», позичальника-фізичної особи підприємця – не гірший, ніж «2»;
- Допустимою є приналежність позичальника до групи пов’язаних осіб, осіб під спільним контролем, клас групи під спільним контролем – не гірше, ніж «6», за умови дотримання всіх інших вимог;
- Протермінована заборгованість позичальника та членів ГПК перед банком-страхувальником за наявними зобов'язаннями протягом останніх 12 місяців понад 30 днів має бути відсутня;
- Відсутня інформація щодо порушенням позичальником законодавства або умов отримання державної підтримки.
Вимоги до зовнішньоекономічного договору
ЗЕД, на виконання якого надається експортний кредит, має відповідати таким вимогам:
- Предмет ЗЕД – відповідно до переліку робіт, послуг українського походження, а також товарів за групами згідно з УКТ ЗЕД, за винятком тих, які ЕКА не підтримує відповідно до ст.8 Закону України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» (№1792).
- Сторони договору (український експортер – позичальник та іноземний покупець) не можуть входити до однієї групи пов’язаних осіб та/або таких, що є під спільним контролем.
- Іноземний покупець має відповідати вимогам, визначеним у Законі №1792 (в першу чергу, ст.11).
Яка вартість страхування експортних кредитів в ЕКА та хто сплачує страховий платіж?
Страховий тариф визначають у відсотках від страхової суми та становить:
- У період дії правового режиму воєнного стану та впродовж 60 днів після його припинення чи скасування незалежно від терміну кредиту – 0,5%.
- З 61-го дня після припинення чи скасування правового режиму воєнного стану, якщо термін кредиту до 6 (шести) місяців включно – 1,2%.
- З 61-го дня після припинення чи скасування правового режиму воєнного стану, якщо термін кредиту від 7 (семи) до 12 (дванадцяти) місяців включно – 1,6%.
- Страховий платіж сплачує банк.
Який ризик страхує ЕКА?
ЕКА страхує ризик відмови позичальника від погашення кредиту.
Що покриває ЕКА у разі настання страхового випадку?
Страхують лише основний борг за кредитом, тобто тіло кредиту без відсотків.
Як сплачують страхове відшкодування
У разі несплати позичальником основного боргу (його частини):
- Протягом 15 робочих днів з дня несплати повідомити ЕКА (обов’язково!).
- Протягом 60 календарних днів (період очікування) банк спільно з ЕКА проводять дії щодо отримання платежу.
- Після закінчення періоду очікування можна подавати заяву на отримання виплати страхового відшкодування від ЕКА.
- Після виплати відшкодування, до ЕКА переходить право вимоги до позичальника.
Які документи має надати експортер для отримання беззаставної позики на виконання ЗЕД за спрощеню процедурою?
Перелік документів затверджує банк, який надаватиме кредит.
Важливо!
- Кредит зі спрощеними вимогами до застави за спрощеною процедурою може бути виданий виключно на виконання зовнішньоекономічних торгових операцій.
- Програму можна комбінувати з іншими кредитними продуктами банку, а також іншими програмами, зокрема з іншими портфельними гарантійними інструментами (наприклад, гарантії Фонду розвитку підприємництва) та програмою «Доступні кредити під 5-7-9%».
Кредит за спрощеною процедурою можна отримати у будь-якому банку?
Ні, лише ті, які мають Угоди портфельного страхування з Експортно-кредитним агентством України. Наразі, це - АТ «Ощадбанк», АБ «УКРГАЗБАНК» та АТ «Укрексімбанк». Перелік банків згодом розширюватиметься.
Заповніть, будь ласка, наведену нижче форму, і представник банку зв’яжеться з вами та надасть більш детальну інформацію.
Якщо форма відображається некоректно або не відображається взагалі, будь ласка, перейдіть за посиланням.