Підсумкове засідання Спільного керуючого комітету Програми територіального співробітництва країн Східного партнерства «Україна-Білорусь»
Дата: 01.07.2019

Нет описания фото.    12 червня в м.Київ відбулося 4-те засідання Спільного керуючого комітету Програми територіального співробітництва країн Східного партнерства «Україна-Білорусь».

    Захід зібрав делегатів від європейської комісії, органу управління - німецького Товариства міжнародного співробітництва, членів керуючого комітету від України та Республіки Білорусь, а також учасників реалізованих в рамках зазначеної програми проектів.

  У ході засідання сторони обговорили результати впровадження проектів, відібраних в рамках Програми, підвели підсумки та оцінили позитивний вплив програми на розвиток прикордонних регіонів та проблемні питання, що виникали в учасників проектів в ході їх написання, реєстрації і реалізації, а також розглянули успішні приклади реалізованих проектів.

    У підсумку українські та білоруські делегати висловили сподівання членам європейської комісії на продовження відповідної програми, яка має  важливе значення для розвитку транскордонного співробітництва.

На данном изображении может находиться: 2 человека

На данном изображении может находиться: 5 человек

 На данном изображении может находиться: 1 человек, сидит, стол и в помещении

Зміцнення співпраці у Східному партнерстві

    У травні 2009 року Європейський Союз (ЄС) заснував «Східне партнерство». В рамках цієї ініціативи з метою зміцнення співпраці було укладено двосторонні угоди між Європейським Союзом та шістьма країнами в безпосередньому сусідстві. Крім того, для поглиблення обміну та співпраці між колишніми радянськими республіками ЄС у 2013 році розпочав програму «Територіальне співробітництво країн Східного партнерства» (ЕаРТС).

     ЕаРТС охопив транскордонні програми Вірменія-Грузія, Азербайджан-Грузія, Білорусь-Україна та Молдова-Україна. Урядові та неурядові організації цих країн під час проведення відкритого конкурсу мали можливість подати заявку з проектами на отримання гранту від ЄС; проекти було відібрано та оцінено групою незалежних міжнародних експертів. При підготовці своїх проектів до конкурсу організації, які брали участь у програмі ЕаРТС, отримували підтримку від GIZ, керівного органу, що відповідає за реалізацію програми ЕаРТС в усіх країнах Східного партнерства.

    Для українських прикордонних регіонів, які не межують з регіонами країн ЄС, це перша масштабна програма з підтримки розвитку транскордонного співробітництва такого роду.

    Бюджет даної програми склав 3,3 млн. євро. Після проведення численних інформаційних заходів, 20 січня 2016 року було оголошено початок конкурсу.

   Загалом до участі в програмі подали заявки 148 грантових проектів, з яких 107 від українських учасників і 41 - від білоруських. За наступними операційними цілями:

     1.Поліпшення умов життя місцевих громад (1,32 млн євро)

- підтримка малих та середніх підприємств,

- підвищення туристичної та інвестиційної привабливості регіонів,

- людський капітал і зайнятість, профорієнтація для молоді, соціальне включення інвалідів,

     2. Рішення задач у сфері навколишнього середовища, рівня зайнятості, суспільної охорони здоров'я і будь-яких інших транскордонних завдань, що представляєть взаємний інтерес (1,32 млн євро)

- спільний моніторинг та обмін інформацією щодо екологічної ситуації, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та управління відходами,

- охорона здоров'я - профілактика захворювань та рання діагностика.

       3. Культура, освіта, спорт (0,66 млн євро)

- збереження культурної та історичної спадщини, сприяння співпраці у сфері культури та спорту,

- підвищення рівня структурованих та інституціоналізованих контактів між місцевими органами влади прикордонних регіонів.

Кількість організацій, що брали участь у заявках  - 512.

     В рамках програми було обрано 18 транскордонних проектів, в яких беруть участь 60 організацій з Білорусі та України, отримали гранти для вирішення  різних питань регіонального розвитку: залучення інвестицій для регіонів-учасників, підвищення ефективності і технологій використання відновлюваних джерел енергії, розробки інноваційних транскордонних туристичних маршрутів і модернізації туристичної інфраструктури, збереження і моніторингу використання природних ресурсів, популяризації здорового способу життя і т.д. Особлива увага приділяється культурному обміну сусідніх регіонів України та Білорусі, а також соціальній інтеграції людей з інвалідністю шляхом створення для них умов для здорового і активного способу життя.

      Найважливішим очікуваним результатом реалізації грантових проектів є поліпшення взаєморозуміння та тісну співпрацю між організаціями та партнерами по обидва боки кордону, стимулювання позитивних соціальних змін, мирний розвиток і спільний успіх, надійне партнерство і дружба.

       В силу ряду обставин по факту було реалізовано 13 проектів, бюджет яких становив 2,698 млн.євро, з них кошти ЄС - 2,413 млн.євро.

за першою операційною ціллю - 3 проекти,

за другою – 6 проектів,

за третьою – 4 проекти.

     Офіційне підписання проектів відбулося лише 29 листопада 2017 року. При цьому варто відмітити, що лише в серпні 2018 року дані проекти почали повномасштабну реалізацію.

    Для Чернігівської області Програма територіального співробітництва «Україна-Білорусь» стала пілотною. До її реалізації область не залучалась до аналогічних програм ТКС, за фінансування ЄС та не мала досвіду участі в розробці операційних програм. Так, для участі в Програмі було подано 12 проектних заявок від чернігівських організацій.

     Проте, до реалізації був обраний проект «ТНЕОRЕМS-Дніпро. Транскордонна, гідрометереологічна та екологічна система моніторингу річки Дніпро» (Чернігівський національний технологічний університет у партнерстві з навчальним закладом «Гомельський державний технологічний університет імені П. О. Сухого», державною установою «Гомельський регіональний центр гідрометеорологічного та екологічного моніторингу», Департаментом водних ресурсів басейну річки Десна, громадською організацією «Центр «Доброчин» (Чернігівська область) та Асоціацією дітей та молоді (Гомельська область).

     Ще у двох проектах чернігівські організації виступили партнерами:

    «Активізація малого та середнього бізнесу в прикордонних регіонах України - Білорусі» (виконавчий комітет Славутицької міської ради у партнерствы з Чернігівською регіональною торгово-промисловою палатою, виконавчими комітетами Прилуцької міської ради та Вараської міської ради, Славутицьким міським фондом підтримки підприємництва та Гомельським інститутом споживчої кооперації).

  «Від партнерства місцевих музеїв до широкого транскордонного культурного співробітництва» (Гомельська обласна первинна організація громадських організацій «Білоруський зелений хрест», Національний університет «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченко, комунальний заклад «Історика-археологічний музейний комплекс« Древній Любеч»).

   Серед проблемних питань реалізації проектів є те, що, більшість учасників мають опосередкований погляд на особливості фінансування транскордонних програм ЄС. Так, у деяких виникають проблеми, пов’язані з менеджментом з написання та залучення коштів, у декого - з відсутністю партнерів.

    Є також проблеми в реалізації проектів, пов’язані з неможливістю додаткового залучення коштів від приватного інвестора. І це є вкрай невигідно для участі бізнесу. Крім того, за часту виникають проблеми пошуку коштів на співфінансування в місцевих бюджетах, і питання яке потребує ретельного планування приймається спонтанно.

     Крім того, при підготовці і реалізації проектів учасники зіткнулися з наступними проблемами:

- значний термін підготовчої роботи до запуску програми, адже від висловлення намірів в 2012 році до підписання проектів в листопаді 2017 року пройшло 5 років, за цей період змінились пріоритети регіонального розвитку учасників проекту та країн в цілому,

- відсутність досвіду місцевих банків при обробці коштів ЄС;

- різне законодавство як щодо бюджету, реєстрації проектів,

- прийняття процедур закупівлі проектів відповідно до положень ПРАГ;

- здійснення оцінки показників результатів проекту та оновлення логічної структури.

   Поглиблює перераховані проблеми й відсутність повноцінної статистичної інформації транскордонного співробітництва. Це ускладнює можливість аналізу такого співробітництва, а також і стратегічне планування прикордонних територій, через що вони втрачають значну частку можливостей, які відкривають програми транскордонної співпраці ЄС.

         Що ж далі?

     Фінальна конференція підвела підсумки щодо позитивних і негативних моментів реалізації проектів.

   Хочеться вірити, що якщо буде наступний етап програми, то урахується кожен негативний момент і європейські кошти нададуть регіонам реалізувати транскордонне співробітництво з більшою ефективністю.

     А далі трішки деталей про реалізовані проекти в рамках Програми. І почнемо з проектів за участю чернігівських організацій.