Участь України у Регіональній Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження
Дата: 27.09.2018

Регіональна конвенція про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед, ПЄМ, Конвенція) – це інструмент, який встановлює ідентичні правила походження товарів, що застосовуються в рамках угод про вільну торгівлю, укладених між її Договірними сторонами.

Учасницями конвенції є 25 сторін, а саме: ЄС, країни ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія), Албанія, Алжир, Боснія і Герцеговина, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Косово, Македонія, Марокко, Молдова, Палестина, Сербія, Сирія, Туніс, Туреччина, Україна, Фарерські острови та Чорногорія.

Можливість приєднання України до Конвенції була передбачена положеннями Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. У вересні 2016 року Україна подала заявку на участь у Конвенції, яка була схвалена Спільним комітетом Конвенції у травні 2017 року. Відповідний нормативно правовий акт про приєднання нашої держави до ПЄМ (Закон України від 08.11.2017 №2187-VIII) набув чинності 12 грудня 2017 року.

Україна набула статусу учасниці 1 лютого 2018 року.

На країни-учасниці Пан-Євро-Мед припадає майже 60% українського експорту та 50% імпорту (за даними Держстату за 2017 рік).

Використання ідентичних правил походження та діагональної кумуляції дозволить експортувати товари за преференційними ставками мита, що збільшить вигоди для національних експортерів. Це означатиме збільшення можливостей для преференційного експорту вітчизняних товарів на перспективні ринки, що супроводжуватиметься більшим використанням виробничого потенціалу, відкриттям нових можливостей кооперації у торгівлі між сторонами, у т. ч. шляхом залучення до регіональних та міжнародних ланцюгів створення доданої вартості, збільшить притік прямих іноземних інвестицій та сприятиме відкриттю нових виробничих потужностей.

Окрім цього, за оцінками експертів, з урахуванням участі України, прогнозована майбутня лібералізація торгівлі, реалізована за умовами угод про вільну торгівлю у регіоні ПЄМ, може досягти ефекту створення торгівлі у обсязі до 7% (понад 1,5 млрд. дол. США) за найбільш оптимістичним сценарієм.

За попередніми оцінками перспективними секторами економіки для застосування положень Конвенції є: виробництво автомобільних комплектуючих, машинобудування, деревообробна промисловість (виробництво готових меблів), текстильна промисловість та виробництво взуття.

На сьогодні Україною укладено угоди про вільну торгівлю (УВТ) з наступними учасниками Регіональної конвенції: ЄС, ЄАВТ, Грузія, Македонія, Молдова, Чорногорія. Ці угоди містять протоколи про походження товарів, які мають відмінності, характерні для кожної з угод. Наразі розпочато роботу щодо заміни згаданих протоколів правилами походження Конвенції Пан-Євро-Мед.

У цьому зв’язку прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.09.2018 № 642-р "Про схвалення проекту рішення Підкомітету Україна – ЄС з питань митного співробітництва стосовно заміни Протоколу І "Щодо визначення концепції "походження товарів" і методів адміністративного співробітництва" до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами – членами, з іншої сторони".

Окрім цього, у травні 2018 року було проведено переговори з Грузією з питань внесення змін до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Грузія про вільну торгівлю в частині правил походження. Українською стороною розроблено проект Протоколу про внесення змін до цієї Угоди та у червні передано на розгляд Грузинській стороні.

Також на завершальній стадії переговорів знаходяться УВТ з країнами-членами Регіональної конвенції: Туреччина, Ізраїль. Узгодження двосторонніх умов лібералізації торгівлі з Туреччиною в рамках переговорного процесу з укладення УВТ триває. Переговорний процес з Ізраїлем завершено 26 квітня ц. р. Угода була технічно парафована. На даний час здійснюються внутрішньодержавні процедури для підготовки Угоди до підписання.

Поряд із цим, Спільним Комітетом Пан-Євро-Мед разом зі сторонами-учасницями ПЄМ здійснюється принциповий перегляд тексту Конвенції. У рамках реформування Конвенції Пан-Євро-Мед та з метою спрощення процедури походження наразі країни-учасниці виходять з доцільності відмови від застосування сертифікату форми EUR.MED та декларації про походження EUR.MED. У проекті нової редакції Конвенції буде передбачено використання лише двох документів замість чотирьох для підтвердження походження: сертифікату EUR.1 та декларації про походження. Також будуть внесені певні зміни в частині технологічних операцій з обробки та переробки товарів.

Нову редакцію Конвенції, за умови погодження її сторонами-учасницями, планується прийняти до кінця 2018 року.

Джерело