З метою представлення економічного потенціалу області, презентації інвестиційних проектів, активізації торговельно-економічного співробітництва області з іноземними партнерами 23-24 вересня 2011 року в м. Чернігові відбувся V Міжнародний інвестиційний форум.
На запрошення обласної державної адміністрації для участі у Форумі прибули представники Міністерства закордонних справ України, посольств Російської Федерації, Республіки Білорусь, Угорської Республіки, В’єтнаму в Україні, Посольства України в Литовській Республіці, Українського національного комітету Міжнародної торгової палати. Крім того, у роботі заходу взяли участь представники Брянської та Курської області, а також Ханти-Мансійського автономного округу - Югри Російської Федерації, Гомельської області Республіки Білорусь, Донецької області України, міжнародних організацій, керівники провідних підприємств України, близького та далекого зарубіжжя, науковці.
Форум проходив у форматі пленарного засідання та п’яти тематичних секцій.
На пленарній частині учасникам Форуму було представлено презентацію інвестиційного потенціалу Чернігівщини та обласного центру, а також низку інвестиційних проектів, які реалізуються в регіоні, зокрема у сфері хімічної, харчової промисловості, сільського господарства, використання енергозберігаючих технологій, облаштування туристичної інфраструктури.
У рамках Форуму відбулося підписання договорів про співпрацю:
- між Чернігівською обласною державною адміністрацією, Чернігівською обласною радою та Українським національним комітетом Міжнародної торгової палати;
- між Борзнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області України та Добруським районним виконавчим комітетом Гомельскої області Республіки Білорусь;
- між Борзнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області України та адміністрацією Новозибківського муніципального району Брянської області Російської Федерації;
- між Сосницькою районною державною адміністрацією Чернігівської області України та адміністрацією Клинцівського муніципального району Брянської області Російської Федерації.
Після пленарного засідання учасники Форуму мали змогу ознайомитись з досягненнями господарського комплексу області, відвідавши виставку-ярмарок та виставки-презентації 22-х районів Чернігівщини.
Засідання секції №1 «Інвестиційний потенціал Чернігівщини в контексті реалізації Програми реформ Президента України В.Ф. Януковича» відбулося під головуванням першого заступника голови Чернігівської облдержадміністрації Станіслава Прокопенка, народного депутата України Едуарда Прутніка та першого заступника голови Чернігівської обласної ради Івана Коробки.
В обговоренні потенціалу регіону взяли участь народні депутати України Михайло Чечетов та Олексій Плотніков, директор департаменту капітального будівництва Міністерства оборони України Едуард Шевчук, заступник керівника головного управління конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента Віталій Кулик, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло, директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Лупацій, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, інші відомі політичні діячі, науковці, бізнесмени, керівники управлінь облдержадміністрації, голови райдержадміністрацій та їх заступники, депутати обласної ради, міські та сільські голови, представники ЗМІ.
Учасники засідання детально обговорили економічну ситуацію на Чернігівщині, динаміку її розвитку, вжиті заходи, спрямовані на залучення інвестицій в область, поділилися досвідом роботи з інвесторами та висловили пропозиції щодо стимулювання подальшого економічного зростання.
Секція №2 «Пожвавлення зовнішньоекономічного та міжрегіонального співробітництва. Засідання керівних органів Єврорегіону «Дніпро» пройшла за участю голови облдержадміністрації Володимира Хоменка, голови Гомельського облвиконкому Володимира Дворника, тимчасово виконуючого обов’язки заступника губернатора Брянської області Олександра Горшкова, членів Ради Єврорегіону «Дніпро» від Брянської, Гомельської, Чернігівської областей, радників посольств Російської Федерації та Республіки Білорусь в Україні, науковців, представників громадських організацій.
Учасники секції обговорювали стан та перспективи розвитку прикордонного співтовариства, наголошували на необхідності поглиблювати співпрацю в його рамках. Йшлося також про особливості національного законодавства кожної із сторін, які поки що не дозволяють єврорегіону ефективно функціонувати. Вирішення цього питання неодноразово ініціювалося при підготовці проведення двосторонніх українсько-білоруських та українсько-російських переговорів, а також було внесено як пропозиція до проекту Плану заходів щодо реалізації Концепції міжрегіонального та прикордонного співробітництва держав-учасниць СНД на 2011-2015 роки.
Присутні зупинились на питанні розроблення проектів транскордонного співробітництва, зокрема залучення коштів ЄС до їх реалізації, а також проведення чергового засідання Ради єврорегіону.
У завершенні роботи секції сторони підписали План заходів щодо співпраці у рамках Єврорегіону «Дніпро» на 2012-2013 роки та протокол за результатами засідання.
Учасникам секції №3 «Співпраця у сфері агропромислового комплексу» було презентовано низку інвестиційних аграрних проектів Чернігівщини, а саме, з виробництва біопрепаратів, льону, картоплі та продуктів її переробки, інших овочів тощо.
Секція №4 була присвячена співробітництву у сфері туризму. На засіданні було представлено кілька оригінальних проектів у цій галузі, які могли б водночас зацікавити потенційних інвесторів та привабити в область туристів.
Секція №5 під назвою «Три кроки назустріч інвестиціям» пройшла у форматі коопераційної біржі. Її організатором виступила Чернігівська регіональна торгово-промислова палата. У роботі секції взяли участь голова Австрійського консультаційного агентства «DRG International» Доктор Адольф Рауш, представники Канадсько-української Палати, президент Українського національного комітету Міжнародної торгової палати Володимир Щелкунов, генеральний директор Гомельського відділення БІЛ ТПП Василь Старовойтов, представники регіональних ТПП України, керівники провідних підприємств та банківських установ області. Присутні обговорили процес інвестування на прикладах успішної реалізації проектів, зокрема на Чернігівщині.
По закінченні зустрічі ділових кіл відбулись двосторонні переговори.
Перший день Форуму завершився екскурсією до Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», який об’єднує видатні пам’ятки архітектури м. Чернігова.
24 вересня гості Форуму взяли участь у святкуванні Дня міста Чернігова.