17 березня 2016 року в Києві (готель «Русь», вул. Госпітальна, 4) Центром транскордонного співробітництва (Чернігів, Україна) у співпраці з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, а також при організаційній підтримці Гомельського регіонального агентства економічного розвитку (Гомель, Білорусь) був проведений міжнародний круглий стіл «Європейський досвід транскордонного співробітництва для України і Республіки Білорусь».
Участь в круглому столі взяли європейські експерти, а також представники аналітичних центрів, громадських організацій, вищих навчальних закладів, ЗМІ, а також органів влади, у тому числі представник Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації, та дипломатичного корпусу України та Республіки Білорусь. Зокрема, круглий стіл був проведений за участю керівника Регіонального Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі Штефана Мойзера, директора Пряшівського відділення Словацької асоціації зовнішньої політики Володимира Бенча, експерта Фонду німецько-польського співробітництва Каміли Шель-Мацурек, радника Посольства Республіки Білорусь в Україні Юрія Колесова, радника відділу юстиції, свободи та безпеки, гуманітарного та транскордонного співробітництва Департаменту Європейського Союзу Міністерства закордонних справ України Володимира Решетняка.
В ході міжнародного заходу європейські експерти поділилися з учасниками з України та Білорусі досвідом транскордонної співпраці на словацько-польському, словацько-угорському та німецько-польському прикордонні. Словацький експерт В.Бенч зупинився на основних напрямках транскордонного співробітництва прикордонних регіонів, а також виклав деякі рекомендації для прикордонних регіонів України та Білорусі в контексті реалізації даними державами різних інтеграційних стратегій. У свою чергу, німецький експерт К.Шель-Мацурек розповіла про основні напрямки та джерела фінансування місцевих ініціатив в прикордонних регіонах Німеччини, а також зробила акцент на вплив геополітичних і внутрішньодержавних чинниках на динаміку і перспективи розвитку транскордонного співробітництва.
Обговорюючи актуальні проблеми розвитку транскордонного співробітництва між Україною та Білоруссю, деякі учасники круглого столу звернули увагу на значний вплив геополітичних і міждержавних відносин на динаміку та ефективність транскордонної взаємодії. Зокрема, представник Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка, політолог А.Костирев підкреслив, що на сьогоднішній день існує ряд зовнішніх і внутрішніх факторів, які гальмують розвиток міжрегіонального співробітництва прикордонних регіонів України та РБ, наприклад «стереотипи побутової свідомості», «російська інформаційна експансія» і «саботаж держчиновників і олігархів». У той же час, фахівець відзначив наявність економічних і політичних передумов успішного розвитку діалогу Білорусь-Україна. Серед економічних передумов А.Костирев виділив збільшення Білоруссю поставок в Україну нафтопродуктів і активізація співпраці у сфері оборонної промисловості, пошук альтернативних російському ринків збуту білоруської продукції, продовження тісних економічних контактів з Україною. До політичних передумов експерт відніс невизнання керівництвом РБ самого факту входження Криму до складу Російської Федерації, створення в Мінську переговорних майданчиків для врегулювання конфлікту на Донбасі, готовність керівництва РБ до нормалізації відносин з Європейським союзом, скасування і ослаблення західних санкцій щодо офіційного Мінська.
Під час міжнародного круглого столу білоруські та українські експерти проаналізували також попередні досягнення і перспективи реалізації спільних транскордонних проектів на українсько-білоруському прикордонні, а також обговорили нові можливості активізації транскордонного співробітництва прикордонних регіонів України та Білорусі. Так, за словами директора Центру міжнародної технічної допомоги ЄС в Білорусі Діни Гончарової та директора Гомельського регіонального агентства економічного розвитку (Гомель) Віктора Бурого, на сьогоднішній день існує дві основні програми Європейського союзу, які можуть бути використані для активізації транскордонної взаємодії між українськими і білоруськими регіонами: Програма транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» на 2014-2020 роки в рамках Європейського інструменту сусідства (очікуваний термін відкриття 1-го конкурсу заявок - грудень 2016 року) і Програма територіального співробітництва «Білорусь-Україна» в рамках Програми територіального співробітництва країн Східного партнерства (відкритий конкурс на подачу заявок до 19 квітня 2016 року).
Крім того, членом керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Юрієм Вдовенко та заступником голови Ради ГО «Центр транскордонного співробітництва» (Чернігів) Борисом Уваровим були висвітлені актуальні фінансові інструменти в рамках ініціативи ЄС «Східне партнерство», а також можливості участі організацій з РБ і України в Програмі Міжнародного Вишеградського фонду "Вишеградська четвірка для Східного Партнерства".
В цілому, учасники круглого столу дійшли спільної думки про наявність гарних для подальшого розвитку транскордонного співробітництва прикордонних регіонів України та Республіки Білорусь, необхідності вивчення і впровадження на своїх територіях кращих європейських практик міжрегіональної взаємодії, а також висловили впевненість в активізації транскордонного контакту між зацікавленими організаціями обох держав в найближчому майбутньому.
20-22 січня 2016 року в Гомельській області (Готельний комплекс "Ранчо", с. Студьоная Гута, Гомельський район, Республіка Білорусь) у рамках проекту "Міжсекторне партнерство для розвитку прикордонних територій: досвід країн Вишеградської четвірки для України та Білорусі", що був підготовлений Центром транскордонного співробітництва (м. Чернігів, Україна), у партнерстві з Гомельський регіональним агентством економічного розвитку (Білорусь) та партнерськими організаціями з країн Вишеградської групи, пройшов другий триденний міжнародний семінар за участю старшого радника Міжнародного центру демократичних перетворень (Угорщина) Шандора Кьолєша, представників місцевих органів влади та громадських організацій Чернігівської (України) та Гомельської (Білорусь) областей.
Зокрема, участь у семінарі взяли співробітники Комітету економіки, Управління ідеології та Управління з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи Гомельского обласного виконавчого комітету, Департаменту економічного розвитку і Департаменту інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації, Гомельського відділення Білоруської ТПП, а також представники вищих навчальних закладів і окремих громадських організацій Чернігівської та Гомельської областей.
В ході семінару угорський експерт Шандор Кьолєш ознайомив учасників із окремими механізмами взаємодії громадського сектору з представниками місцевих органів влади в процесі підготовки та реалізації транскордонних проектів, презентував конкретні приклади співробітництва, які сприяли досягненню реальних результатів у прикордонних регіонах, а також надав певні рекомендації українським та білоруським колегам з урахуванням специфіки прикордонних регіонів України та Білорусі.
У другій частині семінару координатор Робочої групи № 2 "Економічна інтеграція й зближення з політиками ЄС" Форума громадянського суспільства Східного партнерства Юрій Вдовенко (Україна) розповів учасникам семінару про європейську Програму сприяння територіальному співробітництву країн Східного партнерства. Зокрема, фахівець зупинився на Програмі "Білорусь-Україна", в рамках якої існує можливість підготовки та реалізації спільних проектів транскордонного характеру. Більшість учасників семінару висловили зацікавленість даною Програмою та домовились підтримувати зв'язок зі своїми колегами задля вироблення спільних транскордонних ініціатив.
9-11 грудня 2015 року в м. Чернігові у рамках проекту "Міжсекторальне партнерство для розвитку прикордонних територій: досвід країн Вишеградської четвірки для України та Білорусі", що був підготовлений Центром транскордонного співробітництва (м. Чернігів, Україна), у партнерстві з Гомельський регіональним агентством економічного розвитку (Білорусь), Інститутом стабільності та розвитку (Чехія), Міжнародним центром демократичних перетворень (Угорщина), Центром європейської співпраці (Польща), Карпатським Фондом (Словаччина), пройшов перший триденний міжнародний семінар за участю представників місцевих органів влади та громадських організацій України та Республіки Білорусь.
Зокрема, участь у семінарі взяли співробітники Департаменту економічного розвитку і Департаменту інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації, Гомельского обласного виконавчого комітету, а також представники вищих навчальних закладів і окремих громадських організацій Чернігівської та Гомельської областей.
Відкриваючи семінар, координатор проекту, заступник голови Ради Центру транскордонного співробітництва Борис Уваров привітав іноземних гостей і учасників з України та розповів про сутність і основні завдання нового транскордонного проекту, що був підтриманий Міжнародним Вишеградським фондом (Словаччина). Він наголосив на важливості розвитку транскордонного співробітництва для прикордонних регіонів України і Білорусі, висловив сподівання на активізацію співпраці між представниками місцевих органів влади та громадського сектору Чернігівської та Гомельскої областей. Експерт також звернув увагу на цінність для України і Білорусі практичного досвіду європейських партнерів з питань співробітництва прикордонних територій, особливо в контексті взаємодії громади та влади.
Словацький експерт, директор Карпатського фонду (Словаччина) Лаура Діттель поділилась досвідом міжсекторального партнерства органів влади та громадськості Східної Словаччини у сфері транскордонного співробітництва. Розповіла про нові ідеї та можливості партнерства органів влади та громадськості. Зупинилась також на основних досягненнях, пов’язаних з функціонуванням Єврорегіону «Карпати».
В свою чергу, польський експерт, голова Правління Центру європейської співпраці (Республіка Польща) Патрік Халачкевич розповів про досвід співпраці місцевих органів самоврядування та громадськості у Польщі, а також проінформував щодо окремих аспектів реалізації міжнародних проектів на прикладі роботи Центру європейської співпраці. Крім того, польським фахівцем було запропоновано перелік донорських організацій, до яких можна звертатися для отримання консультаційної підтримки та фінансування проектів з транскордонного співробітництва, в т.ч. на українсько-білоруському прикордонні.
Загалом учасники заходу відзначили високу інформативність та практичність даного міжнародного семінару з точки зору використання у власній роботі набутих знань і досвіду міжсекторального партнерства Польщі та Словаччини. Окрім цього, представниками Чернігівської та Гомельської областей відбулося попереднє обговорення концепцій потенційних спільних проектів, що можуть бути реалізовані в короткостроковій перспективі.
З 31 жовтня по 1 листопада в с. Студена Гута Гомельського району (Республіка Білорусь) відбувся черговий семінар в рамках проекту «Європейський досвід розробки стратегії розвитку єврорегіонів», який реалізується Гомельським регіональним агентством економічного розвитку у партнерстві громадською організацією «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» при фінансовій підтримці Міжнародного Вишеградського Фонду.
В рамках заходу обговорено питання розробки стратегії розвитку єврорегіону та подальших напрямків його діяльності в контексті регіонального розвитку.
З 30 вересня - 5 жовтня 2013 року українська делегація взяла участь в ознайомчому турі для представників адміністративно-територіальних одиниць держав-учасниць СНД до Республіки Білорусь з метою вивчення досвіду діяльності єврорегіонів «Неман» і «Озерний край».
В ознайомчому турі взяли участь представники адміністративно-територіальних одиниць Киргизької Республіки, Російської Федерації, Республіки Казахстан, України, Туркменістану, Республіки Молдова.
Відповідно до програми учасники відвідали міста Мінськ, Гродно, Постави, Полоцьк та Вітебськ, ознайомилися з роботою, зокрема Координаційного бюро єврорегіону «Неман», Вільної економічної зони «Гродноінвест», агротуристичного комплексу «Гарадзенскі маёнтак «Каробчыцы», підприємства «Поставський меблевий центр»,
ВАТ «Полоцьк-Скловолокно», а також з історично-культурними пам’ятками Білорусі.
Крім того, відбулись робочі зустрічі з представниками МЗС Республіки Білорусь, Державної установи «Національний прес-центр Республіки Білорусь», керівництвом Гродненського та Вітебського о бласних виконавчих комітетів, Мінського міського та Поставського районного виконавчих комітетів. Під час їх проведення обговорювались відповідні питання, зокрема у сферах еврорегіонального, торговельно-економічного співробітництва, розвитку сільськогосподарського комплексу.
До відома
Єврорегіон «Неман»
Єврорегіон «Озерний край»
26-28 вересня в м. Чернігові відбувся тренінг «Стратегічне планування для Єврорегіону «Дніпро» в рамках проекту «Європейський досвід розробки стратегії розвитку єврорегіонів», який реалізується Гомельським регіональним агентством економічного розвитку у партнерстві громадською організацією «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» при фінансовій підтримці Міжнародного Вишеградського Фонду.
В рамках заходу обговорювалися питання щодо ефективності планування в умовах суб’єктів єврорегіону, визначення стратегічних домен та, цілей проблем розвитку Єврорегіону «Дніпро», використання методології DMAIC як ефективного інструменту планування.
Гомельським регіональним агентством економічного розвитку у партнерстві з громадською організацією «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» продовжується реалізація проекту «Європейський досвід розробки стратегії розвитку єврорегіонів» за фінансової підтримки програми Міжнародного Вишеградського фонду «Вишеградська четвірка для Східного Партнерства» і Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства.
5-7 вересня 2013 року на базі однієї із найбільших у Республіці Білорусь агросадибі «Панський сад» (Гомельська область) відбувся черговий - ювілейний семінар в рамках вищезазначеного проекту, до організації та проведення якого були залучені представники влади Чернігівської та Гомельської областей, науковці, засновники та активісти громадських організацій та бізнес-структур прикордонних областей.
Учасники семінару обговорили здобутки та спади Єврорегіону «Дніпро» за 10-років його існування.
Зокрема, було відмічено, що за останній час в рамках єврорегіону підготовлено та реалізується кілька транскордонних проектів за підтримки європейських фондів, зокрема, Міжнародного Вишеградського фонду, що дозволило суттєво активізувати його роботу, як кажуть, надати другого дихання.
Крім того, учасники заходу визначили актуальність розвитку подальшого співробітництва на рівні реалізації спільних соціальних проектів (наприклад, професійної орієнтації молоді), проектів у сфері туризму – у тому числі «зеленому», еколого-економічних напрямів співробітництва.
Окремо розглядалися перспективи поглиблення співробітництва у науковій та освітянській сферах. Одностайно визнано, що транскордонні проекти тільки тоді є конкурентоспроможними з точки зору оцінок донорських організацій, коли мають вагоме наукове обґрунтування та бачення перспективи досягнення стійкого територіального розвитку.
Також обговорювалися питання вивчення досвіду розробки стратегії розвитку єврорегіонів в контексті територіального розвитку, позиціювання регіону як суб’єкта економічного і культурного розвитку, іміджу та брендінгу регіону.